Doğa ve Doğal Yaşam

Adanın doğusunda Karpaz yarımadasında bulunan ve 2 km boyunca uzanan altın rengi kumlarla kaplı sahil, Akdeniz’in en güzel plajlarından. Sadece plajı değil, akvaryum gibi denizi de oldukça güzel ve berrak. Rengarenk balıkları çıplak gözle görmeniz mümküm.Sahillerde yumurtlamak için ziyaret eden kaplumbağaları da görmek mümkün.

Sahipsiz, doğada yaşayan eşek konsepti biraz ilginç gelebilir. Ama okadar sıcakkanlı ve evciller ki kendilerine hemen alışıyorsunuz. Genel olarak Dipkarpaz köyü bölgesi eşekleriyle meşhur ama yolca sizden haraç kesmeye çalışan eşekleri en çok St. Andreas Klisesi yolunda bulmanız mümkün. Turistlerin bu yoldan geçtiğini fırsat bilen eşekler gruplar halinde yolda bekliyor ve arabanızın önünü kesiyorlar. Arabanın camını açıp yiyecek vermeye başladığınızda ise çok eğlenceli ve komik fotoğraf kareleri yakalamanız mümkün. İsterseniz kendiniz öncesinde bir markete uğrayıp biraz sebze alabilirsiniz. Havuç, salatalık ve marul favorileri. 

 

Kıbrıs sahilleri, kaplumbağaların doğal yumurtlama alanı. Özellikle Alagadi, Altınkum ve Ronnas Sahili önemli yumurtlama alanlarından. Haziran ve Temmuz aylarında yumurtlamaya gelen kaplumbağaları, Ağustos’ta ise yumurtalardan çıkan yavruları gözlemleyebilirsiniz. Fotoğrafçılık hobilerinizden biriyse, kaplumbağaların yumurtadan çıkış anı oldukça özel ve güzel bir poz.

1000 yıllık zeytin ağaçlarını görmek isterseniz Güzelyurt Kalkanlı bölgesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bölgede koruma altında yaklaşık 2000 zeytin ağacı bulunuyor. Bazı bilim adamlarına göre zeytin ağacı Akdeniz’e Kıbrıs’tan yayılmış.

 

Kuzey Kıbrıs’ın denizi o kadar berrak ve su altı görüş mesaf esi o kadar uzun ki, dalmayı sevenler ve ya ilk defa denemek isteyenler için adeta cennet. Su sıcaklığı Kasım ayı dahil yaklaşık 20 derece olduğu için dalış mevsimi de oldukça uzun. Adada birçok dalış eğitim merkezi hizmet veriyor.

Kıbrıs’ın meşhur Beşparmak dağları boyunca düzenlenmiş yürüyüş parkurları boyunca doğanın ve bol oksijenin tadını çıkarabilir ve hatta rotanıza St Hilarion gibi tarihi yapıları da dahil edebilir, keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Ada iklimi oldukça yumuşak ve ılıman olduğu için uzun yürüyüşler için çok uygun.

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek


Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi

Bicare Sigorta